mazury.info.pl
ZOBACZ TEZ...
 • ATRAKCJE NA MAZURACH
 • FOTOGALERIE
 • ZIMA NA MAZURACH

 • .

  .
  STRONA GŁÓWNA
 • mazury.info.pl

 • .

  Z GPS NA MAZURY*

  SATELITARNA LOCJA MAZUR

  Autor: Jerzy Buczak

  Przygodę z GPS zacząłem od błąkania się po bezdrożach Bieszczad. Potem rejsy: Grecja i Chorwacja, a i na naszych jachtach żeglujących po Bałtyku GPS staje się standardem. No tak, ale na morzu nie ma problemu z mapami. Nierzadko odbiornik GPS wspomaga laptop, palmtop czy PocketPC stacjonarnie zabudowany. A co z naszymi Mazurami? Pojawiają się mapy w formie elektronicznej w zasadzie dedykowane dla urządzeń współpracujących z odbiornikami GPS. Może armatorzy jachtów mogą sobie na to pozwolić (może nie ze względów finansowych, ale wiadomo kto na jachcie pływa ;). A co maja zrobić ludzie, którzy żeglują na jachtach czarterowanych? Jak do tej pory nie zauważyłem, aby firmy czarterowe oferowały GPS na swoich jachtach. Jakoś nie umiem sobie wyobrazić, kogoś, kto zabiera ze sobą na czarterowana łódkę cały zestaw elektroniki do nawigacji satelitarnej. Częściej osoby chcące korzystać z tego systemu nawigacji są posiadaczami najprostszych odbiorników o bardzo ograniczonej pamięci. Właśnie z myślą o tych użytkownikach stworzyłem zestaw waypointów opisujących, porty, biwaki, mielizny i kamienie, które na swojej drodze może spotkać żeglarz włóczący się po jeziorach mazurskich. 

  Waypointy są przygotowane w formacie OziExplorera. (Wersja shareware tego programu jest do ściągnięcia ze strony OziExplorera i jest wystarczająca do zapisania waypointów do odbiornika GPS). Dla Garmina to działa. 

  Waypointy zostały zdefiniowane na podstawie własnych pomiarów, jak i opracowane w oparciu o skalibrowane mapy WZKart i zdjęcia satelitarne.

  Najprostszą sprawą było zdefiniowanie waypointów opisujących przystanie, biwaki i ciekawe miejsca, warte zatrzymania się. Współrzędne tych miejsc pobrałem ze skalibrowanych map WZKart i zweryfikowałem na podstawie map satelitarnych. O wiele gorsza sprawa było zdefiniowanie mielizn i kamieni. Najrozsądniejszą formą oznaczania tego typu miejsc jest system kardynalny. Np. na Mamrach niebezpieczne miejsca zaznaczone są bojami tego systemu. I ja, komponując waypointy opisujące takie miejsca, skorzystałem z przejrzystości tego rozwiązania. Stworzyłem system wirtualnych boi. Przybrzeżne płycizny i kamienie są oznaczone pojedynczymi bojami, oczywiście wirtualnymi. Mielizny i głazy na jeziorze określone są kompletnym zestawem. Z powodu ograniczonego zestawu znaków reprezentujących obiekty w odbiornikach GPS, zdecydowałem się na literowe oznaczenie orientacji wirtualnej boi, wykorzystując niewielki zbiór grafiki. I tak :
   

  SYMBOL OPIS
  Wirtualne boje oznaczające kamienie i rafy
  Wirtualne boje oznaczające mielizny
  Porty i pomosty
  Waypointy opisujące kanały, wejścia do zatok i przesmyki
  Śluzy
  Bindugi i miejsca gdzie warto się zatrzymać
  UWAGA: Symbole graficzne w odbiorniku GPS mogą się różnic od powyższych 

  Jak wcześniej powiedziałem orientacje na wodzie wirtualnych boi w systemie kardynalnym oznaczyłem znakowo. Nazwa punktu określa jego położenie względem przeszkody. Wszystkie punkty są oznaczane w formacie XYYN lub XYYN-M - gdzie najbardziej skrajne na danym kierunku boje są oznaczone w formacie XYYN, a pozostałe w formacie XYYN-M.

  OPIS FORMATU

  X
  Położenie względem przeszkody 
  • N - północ
  • W - zachód
  • S - południe
  • E - wschód
  YY
  Skrót nazwy jeziora:
  •  MA - Mamry
  •  DA - Dargin
  •  DO - Dobskie
  •  NI - Niegocin
  •  SW - Sniardwy
  •  MI - Mikolajskie
  •  ND - Nidzkie itd.
  N
  Numer obszaru na jeziorze
  M
  Jeżeli na danym kierunku geograficznym jest więcej niż jedna boja to są one numerowane

  PRZYKŁAD: boja o nazwie WSN1-1 oznacza jedną z boi ograniczających obszar nr 1 od zachodu na jeziorze Śniardwy.

  POGLĄDOWE MAPY SZLAKU WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH Z ZAZNACZONYMI WAYPOINTAMI

  MAMRY
  Jezioro Mamry
  DARGIN I DOBSKIE
  Jezioro Dargin i Jezioro Dobskie
  KISAJNO
  Jezioro Kisajno
  NIEGOCIN
  Jezioro Niegocin
  KANAŁY
  Kanały
  RYŃSKIE I TAŁTY
  Jezioro Ryńskie i Jezioro Tałty
  MIKOŁAJSKIE
  Jezioro Mikołajskie
  BEŁDANY
  Jezioro Bełdany
  NIDZKIE
  Jezioro Nidzkie
  ŚNIARDWY
  Jezioro Śniardwy
  UWAGA! Powyższe mapy są niedokładne i nie powinny być używane do kalibracji.
  .
  Pobierz skompresowany zbiór 
  w formacie WPT do OziExplorera ( archiwum ZIP 7,52kB)
  AKTUALIZACJA: 28-06-2004

  A teraz coś na deser. Dosyć często jestem nagabywany o to, by stworzyć mapę, którą dałoby się wgrać do odbiornika Garmina. Niestety jest to ogromna praca. Bo taka mapa powinna zawierać nie tylko rzeczy związane z nawigacją, ale również informacje typowo lądowe, jak: zabytki, biwaki leśne, leśniczówki, drogi, punkty widokowe itd. Samo opracowanie zajmie długie miesiące .Inną sprawą jest dokładność map na podstawie których, opracowywane są informacje o przeszkodach nawigacyjnych. Nie ma żadnej gwarancji, ze mielizna czy kamień są właśnie w tym miejscu, jak zaznaczono. I tu potrzebna jest weryfikacja w terenie. Myślę, ze żeglarze wyposażeni w GPS, będą w mogli w tej materii pomóc. W celu ułatwienia weryfikacji, stworzyłem mapę w formacie IMG dla programu SendMap. Jest to mapa zawierająca wyłącznie szlak WJM, bez informacji lądowych. Naniesione są na niej te informacje, które wynikają z waypointów opisanych wcześniej. Ponadto, mapa została wykonana w oparciu o zdjęcia satelitarne, wiec w wielu miejscach linia brzegowa jest linią trzcin. Myślę, ze to nie powinno stanowić problemu. Cenną sprawą byłoby również dołożenie nowych punktów, wskazujących na miejsca warte zwiedzenia, lub tez związanych z nawigacją. Wszystko to ma na celu zebranie wszelkich ważnych informacji, po to by stworzyć profesjonalną mapę, dokładną i zawierającą kompendium wiedzy potrzebnej do swobodnego i bezpiecznego żeglowania po naszych Mazurach. Sprawa dotyczy również kajakarzy, turystów rowerowych. I tu musze powiedzieć, ze prace nad taką mapą się rozpoczęły. Dzięki uprzejmości kolegów z grupy dyskusyjnej pl.rec.gps stało się to możliwe. Jak wszystko pójdzie dobrze to w przyszłym roku prace się zakończą. Na razie wykorzystajmy ten sezon na zbieranie informacji. Przesyłać je można do mnie ( pa205@wp.pl ) w formacie wpt, lub tekstowo, podając współrzędne geograficzne i opis miejsca. Po opracowaniu znajdą się one na mapie.


  Tu można pobrać WJMMap-v2.zip (archiwum ZIP - 790kB)
  AKTUALIZACJA: 17-06-2005


  GPS - MAZURY NA POCKET PC

  PLIK POI - AUTOMAPA

  Plik POI dla Automapy zawierający m.in. lokalizację przeszkód wodnych (mielizny oraz kamienie), wejść do kanałów oraz portów znajdujących się na szlakach wspomnianych wyżej torów wodnych. Dane te zostały przekonwertowane z formatu OziExplorera.

  Tu można pobrać AM_POI_Mazury_01.11.2004.zip (archiwum ZIP - 11kB)
  AKTUALIZACJA: 01-11-2004
  UWAGA - plik w wersji dla Automapy 3.x. 
  Instrukcja wczytania tego formatu do Automapy 4 znajduje się niżej.

  Aby zainstalować punkty w Automapie (wersja 3.x) należy:
  1. rozpakować archiwum i skopiować zawartość do Palmtopa (np. do katalogu Moje Dokumenty / My Documents)
  2. uruchomić Automapę
  3. wejść w menu wyszukiwanie 
  4. wybrać punkty użytkownika 
  5. kliknąć na ikonę znajdującą sie na dole ekranu 
  6. z menu wybrać 'Wczytaj plik' i wskazać lokalizację pliku w komputerze Palmtopa
  7. potwierdzić i gotowe.
  Aby zainstalować punkty w Automapie (wersja 4.x) należy:
  1. rozpakować archiwum i skopiować zawartość do Palmtopa (np. do katalogu Moje Dokumenty / My Documents)
  2. uruchomić Automapę
  3. wejść w menu Ustawienia 
  4. wybrać POI Użytkownika 
  5. kliknąć przycisk 'Plik' znajdujący sie na dole ekranu 
  6. z menu wybrać 'Importuj' i wskazać lokalizację pliku w komputerze Palmtopa (funkcja pozwala na załadowanie punktów poi z plików w formacie wersji 3 AutoMapy (.uam))
  7. Zostaniemy zapytani czy chcemy utworzyc osobny plik dla importowanych punktów. Odpowiedz 'Nie' spowoduje, że punkty zostaną dodane do aktualnego pliku z punktami poi, odpowiedz 'Tak' spowoduje założenie nowego pliku poi, w tej samej kartotece, co importowany plik.

  GPS - PUSZCZA BORECKA

  Plik IMG - Witold Białokoz

  Do podbrania pliki w formacie IMG - Mapa Puszczy Boreckiej i Wzgórz Klewińskich bez warstwic oraz z warstwicami.

  Tu można pobrać mapę bez warstwic
  puszcza_borecka_BW-0503060114-bin.zip
  (archiwum ZIP - 116kB)
  AKTUALIZACJA: 10-04-2005
  Tu można pobrać mapę z warstwicami 
  puszcza_borecka-0503060113-bin.zip
  (archiwum ZIP - 414kB)
  AKTUALIZACJA: 10-04-2005


  GPS - PUSZCZA PISKA

  Plik IMG - Watt

  Do podbrania pliki w formacie IMG - Mapa Puszczy Piskiej.

  Tu można pobrać mapę 
  Puszcza Piska-0504050116-bin.zip
  (archiwum ZIP - 196kB)
  AKTUALIZACJA: 12-04-2005


  * GPS - skrót GPS (z ang. Global Positioning System), w dosłownym tłumaczeniu 'Globalny System Pozycjonowania' - jest to satelitarny system nawigacyjny pozwalający wyznaczyć położenie (współrzędne geograficzne) i prędkość poruszania się obiektu.

  UWAGA: Materiały na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i mogą zawierać pewne błędy. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane stosowaniem powyższych informacji.


  MAZURY INFO - KONTAKT

  | strona główna | internet | o serwisie |
  (C) 1999 Copyright by mazury.info.pl